Jak vytáhnout klíště

Od jara až do podzimu bychom se měli po každé procházce přírodou pečlivě prohlédnout a zjistit, jestli se do nás někde nezakouslo klíště. Pokud nesympatického parazita někde na sobě objevíme, musíme co nejrychleji jednat. Riziko nákazy nějakou nemocí s postupem času rychle stoupá. Nejlepší je mít po ruce speciální pinzetu nebo kartu, ale v nouzi nám budou muset stačit i prsty.

Primarady.cz | Jak vytáhnout klíště
(Zdroj: Depositphotos)
    6.6.2018

Klíště uchopíme co nejblíž hlavičky a pomalinku vyvikláváme a jemně táhneme k sobě. Dříve oblíbené vykrucování nemá smysl, protože na hlavičce klíštěte určitě nenajdeme nějaký závit. Jen bychom zvyšovali riziko přetržení parazita. Na konec ještě velmi pečlivě omyjeme ruce i kousanec a  také ošetříme dezinfekcí.  Můžete použít třeba jód (Betadine, Jodisol) nebo některý přípravek na bázi alkoholu. Klíště spálíme nebo spláchneme do záchodu. 
Kartu na klíště seženete na internetu, mají ji i v některých lékárnách. Je vhodná jak na klíště přisáté na člověka, tak na zvířecí klíšťata. Důležitá je následná desinfekce tohoto nástroje. 

Podobné rady