Kladiva pro domácnost

V krabici s nářadím (v lepším případě v domácí dílně) bychom měli mít alespoň jedno, raději dvě kladívka, a to větší (nad 0,5 kg) a menší (do 0,5 kg). Menší na malé hřebíčky a skobičky, větší k přitloukání hřebíků a na další těžší práce. Kladivo je totiž nejjednodušší a zároveň nejpoužívanější nástroj v domácnosti. Při výběru kladiv máme na výběr z různých typů rukojeti. Ta dřevěná má po delší době tendenci vypadnout, sklolaminátová je téměř nezničitelná. Určitě oceníme pryžový potah rukojeti, násada nebude klouzat, dobře padne do ruky a sníží se i otřesy při zatloukání. Chceme-li ušetřit za kleště, volíme kladivo s rozštěpem, kterým lze vytahovat hřebíky.

Primarady.cz | Kladiva pro domácnost
(Zdroj: Jara Gyrová)
    21.6.2018

Základní dělení kladiv:

  • Tesařské kladivo – má čelisti na vytahování hřebíků, lze jej použít ve stavebnictví, při práci s dřevem, při rekonstrukci podlah a pod. 
  • Zámečnické kladivo – nejzákladnější ze základních, tzv. univerzální. K dostání v různých hmotnostech, s různým typem rukojeti. 
  • Palice –  využijete ji při hrubší práci. Dobře poslouží při zatloukání kolíků, čepů, ale také pro údery do majzlíku, průbojníku či sekáče. 

Podobné rady