Co a kdy sázet, pěstovat ve skleníku

Skleník je vydatným pomocníkem každého zahrádkáře. Pěstování v něm nám přináší vyšší a časnější výnosy. Díky skleníkům můžeme pěstovat rostliny nezávisle na počasí.

Primarady.cz | Co a kdy sázet, pěstovat ve skleníku
(Zdroj: Depositphotos)
    2.5.2018

Únor

Vyséváme kedlubny, pórek, brokolici, cibuli, květák a hlávkový salát. Pokud máme ve skleníku výsevy truhlíkových rostlin, musíme kontrolovat případný výskyt mšic.

Březen

Od poloviny března vysazujeme papriky a rajčata z výsevů v půlce ledna. Stejně tak i okurky určené k rychlení. Pokračujeme v přepichování a balíčkování sadby z předešlých výsevů. Vysazujeme salátovou přísadu, přísadu květáku a kedluben.  

Pro předpěstování si vysejeme do truhlíků ve skleníku astry, hledíky, kokardy, slaměnky, sporýše, šruchy, letní fialy, jednoleté čínské karafiáty, aksamitníky, ostálky a statice. Dříve vyseté truhlíkové rostliny postupně více zaléváme a přihnojujeme. 

Pravidelné větrání nám pomůže vyvarovat se napadení plísněmi.

Duben

Pokračujeme v přepichování sadby. Pro předpěstování si vysejeme do hrnků nebo truhlíků okurky, melouny, patisony, cukety a tykve. Vyséváme bylinky.

Začínáme s otužováním truhlíkových rostlin. Přidáváme také více hnojivové dávky. Skleník pravidelně větráme. 

Květen

Vysazujeme skleníkové okurky, rajčata, zeleninové papriky. Nutné je pravidelné větrání přes den a zálivka. Můžeme připravovat hnojivovou zálivku.

Truhlíkové rostliny přenášíme přes den ven ze skleníku, aby se tak otužovaly.

Červen

Rostliny pravidelně vyvazujeme k oporám. Nezapomínáme pravidelně zalévat. Zaštipujeme okurky a vyštipujeme boční výhony rajčat v paždí listů. Nejlépe ručně. Vyvazujeme papriku.

Větrat můžeme i v noci.

Červenec

Vyséváme květák pro podzimní sklizeň. Preventivně provádíme postřik proti plísni rajčat a proti sviluškám u okurek.

Pravidelně větráme, zaléváme a průběžně sklízíme. Při velkých vedrech pamatujeme na zvýšení zálivky u okurek. Rajčatům a paprikám poskytneme dostatek čerstvého vzduchu. V případě potřeby skleník stíníme. Mulčujeme.

Srpen

S ohledem na chladnější rána otevíráme větrání až později, když se oteplí. Vyséváme polodlouhou bílou ředkev, čínské zelí, čekanku, fenykl a listový salát.

Září

Vysazujeme přísadu některých druhů salátů. Vysazujeme rovněž kadeřavou petržel, pažitku, a vhodné druhy ředkviček, podzimní špenát a jarní cibulky.

Říjen

Vyséváme listový salát, polníček, zimní hlávkový salát, ředkvičky, mrkev a špenát. 

Od poloviny měsíce ukládáme do skleníku hrnkové rostliny. Větráme pouze tehdy, pokud teploty nepoklesnou pod -5°C. 

Podobné rady