Jak na pěstování rajčat ve skleníku

Rajčata se dají pěstovat jak v teplém, tak i ve studeném skleníku, případně ve fóliovníku. Tyto prostory nám umožňují pěstovat rajčata i v klimaticky nepříznivých oblastech. A v oblastech s teplejším klimatem se díky skleníku dočkáme úrody dříve.

Primarady.cz | Pro pěstování ve skleníku jsou velmi oblíbená tyčková rajčata.
Pro pěstování ve skleníku jsou velmi oblíbená tyčková rajčata. (Zdroj: Depositphotos)
    30.4.2018

Jak teplota ovlivňuje růst rostlin

Teplota hraje v růstu rajčat důležitou roli.  Minimální teplota pro klíčení semen je  10°C, maximální 35°C. Při teplotách pod 9°C přestávají rostliny růst a pokles teplot pod 1°C zvládnou rajčata jen krátkodobě. Při překročení teploty nad 32°C rostliny redukují násadu plodů. Při přesáhnutí teploty 40°C je pak násada plodů nulová. To svědčí o velkém významu snižování nadměrných teplot ve skleníku a fóliovníku. Pomoci si můžeme jak větráním, tak stínováním. Násada plodů je rovněž omezena při poklesu teplot pod 15°C.

Hnojení

Abychom neoddálili nakvétání rostlin a nástup rostlin do plodnosti, hnojíme rajčata dusíkem zpočátku jen velmi opatrně. Dusíkem přihnojujeme obvykle až ve fázi 2 – 3 květenství. Mají-li rajčata ve skleníku horší světelné podmínky, zvyšují se jejich nároky na draslík.

Vlhkost a zálivka

Za přijatelnou považujeme pro rajčata vlhkost vzduchu 65 až 82 %. K rychlení využíváme nejčastěji tyčkové odrůdy. Ideální závlaha je spodní, aby se voda nedostávala na listy a plody.  Využít se dá kapková závlaha anebo závlaha do brázd. V době květu může závlaha na list zhoršovat opylování.

Během vegetačního období vylamujeme u rostlin postranní výhony. Rostliny vedeme jen na jeden výhon.

Celoroční pěstování ve skleníku

Celoroční pěstování rajčat ve sklenících je sice možné, ovšem v našich podmínka finančně náročné. Za vhodnější je považováno přirychlení v nevytápěných sklenících, případně ve fóliovnících, čímž sklizeň urychlíme přibližně o měsíc oproti pěstování na venkovním stanovišti. 

Podobné rady