Jak pěstovat ostružiník

Pro obsah většího množství vitamínů, hlavně C a provitamínu A (karotenu), patří ostružiník mezi cenné ovocné druhy. Nové beztrnné odrůdy vyřešily problémy s jeho ošetřováním a sklizní, a jsou navíc výnosné s velmi kvalitními plody. Beztrnné ostružiníky jsou ale trochu citlivější na mráz a snadněji namrzají ve dřevě.

Primarady.cz | Jak pěstovat ostružiník
(Zdroj: Jara Gyrová)
    17.4.2018

Ve svých půdních nárocích jsou skromné a lze je pěstovat i na půdách, které se nehodí pro jiné ovocné druhy, ale vysokých výnosů u nich lze dosáhnout jen na půdách úrodných, středně těžkých až lehčích, propustných s mírně kyselou až neutrální půdní reakcí, dostatečně zásobených humusem, živinami a vláhou. Nejvhodnějším stanovištěm je slunné, teplé a chráněné před silným větrem. Vhodné jsou svažité jižní polohy, kde bychom jiné ovocné druhy pěstovali obtížněji. Odrůdy poléhavé nepěstujte v polohách s vyššími zimními mrazy než -20 °C a zároveň je v těchto oblastech vhodná zimní ochrana před většími mrazy a mrazivými větry. 
Na konci srpna po sklizni posledních ostružin můžete keře ořezat. Odstraňte především odplozené větvičky a nově vyrostlé výhony zkraťte asi o 1/3 délky. Podpoříte tak jejich vyzrávání a odolnost mrazu. Účinek je zesílen ještě možným přísuškem, kdy je vhodné odstranit z porostů i mulč a porost nezavlažovat.

Podobné rady