Jak v ložnici malbou navodit ideální atmosféru?

Ložnice by měla být vymalována tak, abychom se v ní cítili především pohodlně a útulně. Je určena zejména k odpočinku a relaxaci, takže pro malbu je nutné zvolit barvy, které vám pomohou se uvolnit a kvalitně zregenerovat. Zatímco někdo automaticky sáhne po bílé, na jiného může působit nudným nebo dokonce nepříjemným až nemocničním dojmem. Pak je čas přemýšlet o barvě.

Primarady.cz | V elegantní ložnici v odstínech bílé kávy si opravdu odpočinete.
V elegantní ložnici v odstínech bílé kávy si opravdu odpočinete. (Zdroj: Depositphotos)
    7.5.2018

Pokud je pokoj malý, doporučuji zůstat u světlinkých tónů, aby se opticky zbytečně nezmenšil. Ve větší ložnici si můžete dovolit i sytější tóny, ale raději jimi vymalujte jen dominantní stěnu, na které oko příchozího spočine jako první. Pokoj pak bude působit zajímavě a vzdušně. V místnosti s půdorysem úzkého obdélníku jemně vytónujte jen delší tmavší stěnu, jinak byste ji zbytečně zúžili a prodloužili. Je-li členitější, můžete vhodnými barevnými kombinacemi s prostorem doslova čarovat. Ovšem kvůli optimálnímu výsledku doporučuji konzultaci se zkušeným malířem či bytovým architektem.

Pokud jde o konkrétní barvu, do ložnice jsou nejvhodnější teplé tóny, které navodí klid a pohodu. Vyzkoušet můžete snad všechny odstíny hnědé a béžové a rozhodně neuděláte chybu. Jsou barvami země a poskytnou vám zázemí, bezpečí a stabilitu. To je základní podmínkou pro kvalitní odpočinek. Kombinace kterékoliv jejich odstínu s trendy starorůžovou vám pomůže zapomenout na hektický svět venku, dokonale se uvolnit, harmonizovat a zregenerovat. To ocení zejména extrémně vytížení lidé. Některé temperamentní páry, zejména mladších ročníků, rádi volí kombinace s ohnivě červenou, která v nich rozdmýchá vášeň. Ale červenou bych šetřila, protože v ložnici nakonec budete muset i usnout. Stejně tak energizující oranžová nebo žlutá by vám nedaly spát. 

Červené prvky už klidový režim mohou narušovat. Ocení je spíš temperamentní páry.
Červené prvky už klidový režim mohou narušovat. Ocení je spíš temperamentní páry.

Podobné rady