Vymalovat obývák barevně či bíle?

Barva dokáže udělat divy a váš obývací pokoj i náladu proměnit k nepoznání. Aby vás však výsledek nezklamal, je třeba zohlednit, jak velký pokoj a jakého půdorysu máte. A také vzít v úvahu, jak v něm hodláte trávit čas.

Primarady.cz | Zelená harmonizuje a žlutá rozjasňuje. V členitém prostoru můžete barvy různě kombinovat.
Zelená harmonizuje a žlutá rozjasňuje. V členitém prostoru můžete barvy různě kombinovat. (Zdroj: Depositphotos)
    8.5.2018

Malou místnost ponechejte co nejsvětlejší, někdy je tou nejlepší volbou právě bílá, protože tmavé tóny by jí zbytečně zmenšily a zasmušily. Ve větší pak klidně vyzkoušejte tmavší tóny. Je-li čtvercového či obdélníkového půdorysu, doporučuji  sytěji vymalovat jen dominantní stěnu, na které oko příchozího spočine jako první, a ostatní ponechat co nejsvětlejší nebo jenom bílé. Pokoj tak bude působit zajímavě a zároveň vzdušně. V užší obdélníkové místnosti vytónujte jen jednu delší stěnu v co nejsvětlejším odstínu, protože jinak byste z ní udělali ještě užší a delší nudli. U členitějšího půdorysu si lze s barvami a prostorem různě pohrávat a dokonce zesvětlit nebo naopak ztmavit jednotlivé stěny či kouty. Ale v tomto případě je již namístě rada odborníka. Může jím být zkušený malíř anebo bytový architekt.

Při volbě konkrétních barev se nebojte experimentovat i s netradičními odstíny a kombinacemi, ale mějte na paměti, že méně je někdy více. Do obývacího pokoje jsou vhodné zejména teplé barevné tóny, které navozují pohodu a optimismus. A čím sytější tón, tím intenzivnější prožitek vyvolá. Oranžová a žlutá jsou barvami slunce. Celý pokoj prozáří a doslova vás nabijí energií. Hnědá je barvou země. Poskytne vám  zázemí a stabilitu. Kombinace trendy starorůžové s přírodní hnědou vás úžasně zklidní a zregeneruje. Kombinace s přírodní zelenou zase zharmonizuje a propojí s přírodou.  

Oranžová celý pokoj prozáří. Nabije vás optimismem a energií. Postačí jediná oranžová stěna.
Oranžová celý pokoj prozáří. Nabije vás optimismem a energií. Postačí jediná oranžová stěna.
Se starorůžovou najdete opravdový klid od hektického vnějšího světa. Různých nálad docílíte  kombinací s přírodními barvami.
Se starorůžovou najdete opravdový klid od hektického vnějšího světa. Různých nálad docílíte kombinací s přírodními barvami.

Podobné rady