Jak fungují některé mechanismy kancelářských židlí?

Levnější modely kancelářských židlí mívají pouze plynový píst, který umožňuje plynulé nastavení výšky sedu a tlumí náraz při dosedu. Dražší modely mohou mít CP mechanismus (permanentní kontakt), který umožňuje neustálý kontakt opěradla s vašimi zády. Můžete u něj nastavit náklon opěráku proti sedáku a někdy i výšku opěráku a výšku sezení. Některé mechanismy nastavení výšky opěradla mají automatické zaaretování v požadované pozici.

Primarady.cz | Nejlevnější kancelářské židle mívají pouze plynový píst.
Nejlevnější kancelářské židle mívají pouze plynový píst.
    5.2.2018

Houpací mechanismus umožňuje plynulou změnu úhlu sezení s nastavením odporu houpání. Některé mechanismy umožňují také fixaci v daném úhlu. Můžete nastavit i sílu odporu a zajistit náklon křesla v několika pozicích. Mezi sedákem a opěrákem je pevný úhel, takže se páteř nemůže prakticky pohybovat. U asynchronního mechanismu nastavíte sklon opěráku a sedáku nezávisle na sobě, a to ve všech pozicích. Ovládáte ho většinou pomocí tří pák. Jednou nastavujete sklon opěráku, druhou sklon sedáku a třetí výšku sedu.

Synchronní mechanismus mívají ty nejlepší pracovní židle. Dovoluje současný pohyb opěradla a sedáku a tvar židle se tak přizpůsobuje vašim pohybům na židli. Záda jsou tlačena k opěradlu a jejich spodní část zůstává neustále v jedné poloze. Vaše páteř zůstává přirozeně narovnaná a napnutá a tlak opěradla vyvolává přiměřenou práci zádových svalů. Svaly jsou namáhány rovnoměrně a nedochází k jednostrannému přetažení nebo namožení jedné skupiny zádových svalů.

Podobné rady